Ana Sayfa Ana Manşet 28 Şubat 2018

”Milletin İradesine Darbe Vurulması Mümkün Değildir”

Eğitim-Bir- Sen Gerze Şube Başkanı Mustafa Ataman, 28 Şubat askeri müdahalesinin yıldönümünde bir basın açıklaması yaptı
”Milletin İradesine Darbe Vurulması Mümkün Değildir”

Eğitim-Bir- Sen Gerze Şube Başkanı Mustafa Ataman, 28 Şubat askeri müdahalesinin yıldönümünde bir basın açıklaması yaptı.

28 Şubat’ın, günümüze kadar uzanan derin izler bıraktığının altını çizen Ataman, “Türk ordusu direkt olarak askeri müdahale yapmadı, ancak dolaylı olarak siyaset, medya, eğitim-öğreti ve sosyo-ekonomik alanlara güçlü müdahaleler etti” dedi.

Ataman açıklamasının devamını ise şöyle sürdürdü: “28 Şubat, darbeci faillerin kendi ifadeleri ile ‘demokrasiye balans ayarı çektikleri’ postmodern bir darbeydi.O süreçteki uygulamaların bütününe bakıldığında, devletin ve milletin bütün kurum ve imkanlarını kullanarak toplumu ve devletin işleyişini cebir ve şiddetin eşlik ettiği bir toplumsal mühendislikle baştan ayağa dönüştürme amacı taşımaktaydı. Bu yönüyle büyük bir toplumsal yara haline getirilen başörtüsü yasağına indirgenebilecek bir şey olmadığı gibi, klasik askeri bir darbeden farklılaştığı için de hafife alınacak bir olay değildir.

28 Şubat, bu milletin değerlerine göre siyaset yapılmasına ve bağımsız politikalar belirleme iradesine, toplumun inançlarını yaşama hakkına, ekonomik sistemin yağma düzeninden kurtarılması sistemine, insanca yaşama standartlarının oluşturulması gayretine karşı; siyasi, ekonomik ve sosyal ayrıcalıklar sahibi güçlerin kurdukları nizamı koruma amacıyla gerçekleştirdikleri bir darbedir.

28 Şubat’la birlikte ilk iş olarak dönemin başbakanı Necmettin Erbakan’ın öncülüğünde kurulan D/8 (Gelişmekte olan 8 Ülke) girişimi atıl bırakılmış, böylelikle Türkiye’nin küresel sermaye odaklı Dünya’ya itirazı engellenmek istenmiştir. Dış etkenler bu adımları atarken, içerde ise faizci yağma sistemini ortadan kaldıran havuz sistemi iptal edilmiştir. Bu da darbenin hangi saiklerle yapıldığının bir diğer göstergesidir.

28 Şubat darbesinin vurduğu en can alıcı nokta hiç şüphesiz eğitim ve öğretim alanıydı. ‘Laiklik elden gidiyor!’ çığırtkanlığıyla İmam Hatip Liselerinin önünü kapayanlar bilerek veya bilmeyerek meslek liselerinin de önünü kapadılar. Üniversiteye girişte İmam Hatip Liselerine uygulanan katsayı tüm meslek lisesi mezunlarına da uygulandı. Böylelikle bu sürecin doğal mağdurlarından biri de meslek liseliler oldu. Bu yanlış uygulama, bir TÜSİAD üyesi iş adamının ‘meslek lisesi memleket meselesi’ şeklindeki serzenişi ile tartışılıp mağduriyetlerinin giderilmesi ile son buldu.

Millet iradesi tecelli tecelli ederek 28 Şubat’ın sebep olduğu yıkımı ortadan kaldırmış, ülkenin ve toplumun yaralarını sarmış, siyaseti yeniden milletin değerlerine göre ve daha güçlü olarak inşa etmiş, dahası 27 Nisan ve sonrasında, 15 Temmuz’da iradesine sahip çıkan onurlu duruşuyla yerel ve küresel vesayeti çok büyük oranda ortadan kaldırmıştır.

1000 yıl süreceği iddiası ile yapılan bu müdahalenin ortaya çıkardığı olumsuzlukların çok önemli bir kısmı giderilmiştir. Fakat tamamı ile giderilmiş midir? Maalesef bu soruya ‘evet’ cevabı veremiyoruz. Zira bu süreçle birlikte görevlerinden ayrılmak zorunda kalmış/bırakılmış eğitim çalışanları, haklarının önemli bir kısmını hala alamamıştır. Bu durum, bu süreçte mağdur olan askeri personel için de geçerlidir.

28 Şubat müdahalesinin yıldönümünde; milletin iradesine darbe vurulmasının mümkün olmadığını biliyor, kimden gelirse gelsin darbelerin tamamına karşı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.