Gerze Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde başlatılan “Kitap Okuma Halkaları” etkinliğinde öğrenciler Sezai Karakoç’un kitaplarını okuyarak tahlil ediyorlar.

 

Bu yılı “Sezai Karakoç Yılı” olarak belirleyen Gerze Anadolu İmam Hatip Lisesi, öğrencilere farklı bir ortam yaratarak Sezai Karakoç’un kitaplarının okunmasına teşvik ediyor.

 

Okul öğretmenleri Abdullah Çağlar Sarıtaş, Naime Ataman ve Havva Şahin danışmanlığında kurulan her bir halka 7 öğrenci barındırıyor. Aynı grupta bulunan her bir öğrenci, aynı sürede tek bir kitabı okuyarak grup içerisinde kitabı tahlil ediyor ve tartışıyor.

 

Karakoç’un, Diriliş Neslinin Amentüsü, Tarihi Yol Ağzında, Makamda, Hızırla Kırk Saat ve Monna Rosa kitaplarını sırasıyla okuyacak olan öğrenciler, oluşturulan halkalarla hem daha eğlenceli bir şekilde kitap okumaya teşvik edilecek hem de okuduklarını anlama, kavrama ve tartışma konularında daha yetkin bir konumda olacaklar.

Sezai Karakoç’u ve Necip Fazıl’ı anlatacak

Mayıs ayında da bir etkinliğe hazırlanan Gerze Anadolu İmam Hatip Lisesi, araştırmacı yazar Şakir Diclehan’ı ağırlayacak. İlim Yayma Cemiyeti ve Eğitim-Bir-Sen tarafından konferans vermek üzere ilçemize getirilecek olan Diclehan, Sezai Karakoç ve Necip Fazıl Kısakürek’ü Gerzeli öğrencilere anlatacak.

 

1947 yılında Diyarbakır’da doğan Diclehan’ın, liseyi bitirip İstanbul’a eğitim görmeye gittiği sırada tanıştığı ve 50 yılı aşkın bir süredir tanıdığı Karakoç hakkında “Sanat ve Düşünce Dünyasına Sezai Karakoç” ve “Sezai Karakoç’un Gözüyle Necip Fazıl Kısakürek” isimli kitapları da bulunuyor.