Ana Sayfa Ana Manşet, Ekonomi, Günün Manşetleri, Özel Haber, Sürmanşet 21 Mayıs 2018

Gerze Sahilleri Yıkılmaktan Kurtulacak

İlçemiz Alaettin Şahin Caddesi kıyılarını korumalı amaçlı olarak ilçemize 2’si yarım T şeklinde olmak üzere 9 adet dalgakıran inşa edilecek. Proje 30 Mayıs’ta ihaleye çıkacak.
Gerze Sahilleri Yıkılmaktan Kurtulacak

İlçemiz Alaettin Şahin Caddesi kıyılarını korumalı amaçlı olarak ilçemize 2’si yarım T şeklinde olmak üzere 9 adet dalgakıran inşa edilecek. Proje 30 Mayıs’ta ihaleye çıkacak.

 

Gazetemizin ulaştığı belgelere göre, deniz fenerinden başlayarak Alaettin Şahin Caddesi kıyısı boyunda yapılacak proje 885 metre uzunluğunda olacak ve 3 bin 615 metrekare alanı kaplayacak. Dalgakıranlar, kıyıdan 53 ile 67 metre uzaklıkta olacak.. Yaklaşık olarak 160 bin ton (59 bin 259 metreküp) taşın kulanılacağı projede, taşların temini Boyabat’ın Bürnük mevkiindeki ruhsatlı taş ocaklarından sağlacak.

Karadan ulaşım yok

900 bin Türk Lirası bedel biçilen projenin teknik sorumluluğunu Denizcilik, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı Samsun Ulaştırma Bölge Müdürlüğü yapacak.

 

Mayıs 2015 yılında projelendirilen Şubat 2018’de son halini alan projeye göre, dalgakıranlardan sadece yarım T şeklinde olan 2 tanesinin kıyıyla bağlantısı olacak. Diğer 7 dalgakırana ise karadan ulaşım olmayacak. Deniz seviyesinden sadece 1,25 santimetre yukarıda bulunacak olan dalgakıranların, o bölgede avlanmaya çalışan balıkçılar tarafından daha rahat farkedilebilmeleri için şamandıra sistemi kullanılacak.

Su altında kalabilirdi

Gün geçtikçe Karadeniz’in hırçın dalgalarının alıp götürdüğü Alaettin Şahin Caddesi kıyıları, yapılacak olan projeyle büyük bir tehlikeyi de atlatmış olacak. Gerze’nin sahil şeridine zarar veren bu dalgaların tahribatının devam etmesi durumunda yaşam yerlerinin de su altına kalacağı belirtilen raporda, buna engel olabilmek adına dalgıkıranların inşaasına başlandığı belirtiliyor.

 

Yapılacak olan 9 dalgakıran hem Gerze’nin sahil şeridine hızla çarpan dalgaları engelleyecek hem de dalgaların yönünü kıyıdan doğu tarafına doğru çevirerek dalgaları etkisiz hale getirecek.

 

Gerze sahilleri denize girilebilir olacak

Açık deniz dalgakıranlarının yapılması sonrası sadece kıyılarımız tehlikeden kurtulmayacak. Yönleri değişen dalgalar neticesinde, batıdan doğuya hareket edecek olan dalgalar, ilçemizin sahillerinin de kumlanmasına neden olacak. Böylelikle yarım T’ler arasında kalan bölge zaman geçtikçe kumluk bir sahil haline gelerek, denize girilebilir bir bölge olacak.

 

Hepsinin T şeklinde yapılmamasın sebebi ise…

Bakanlığa bağlı 9. Bölge Müdürlüğü tarafından özel bir firmaya hazırlatılan raporda yer alan bilgilere göre, tüm yapıların T mahmuzu olarak seçilmemesinin nedeni Gerze halkının estetik kaygıları olarak ifade edilmiş. T tipi dalgakıranların kıyaya bağlantısının olması ve görünüş olarak estetik kaygılara sebebiyet verebilecek olması nedeniyle en uygun seçeneğin kıyaya bağlantısı olmayan ve deniz seviyesinden bir miktar yukarıda bulunan dalgakıran olduğuna karar verilmiş.

8 ay sürecek

Tek vardiya şeklinde çalışılacak dalgakıran projesi için 1 şantiye şefi, 1 usta, 2 operatör ve 3 işçi olmak üzere toplamda 7 kişi çalışacak. Projenin tahmini bitiş tarihi 220 gün olarak belirlenirken, çalışmalar kıyıdan 50 metre açıkta yürütülecek.

 

Taşlar Boyabat’tan getirilecek

Büyük tonajlı kamyonlarla taşlar Boyabat’ın Bürnük mevkiindeki taş ocaklarından alınarak Alaettin Şahin Caddesi kıyılarına getirilecek. 160 bin ton olarak hesaplanan taşlar için 6 bin 400 sefer yapacak olan 25 ton tonajlı kamyonlar, günlük olarak ortalama 30 sefer yapacak. Kamyonlar şehir içinden geçerek sahil şeridine ulaşacak.

İhalesi 30 Mayıs’ta

İhaleye henüz hangi firmaların gireceği konusunda yetkililerden kesin bir bilgi alınamazken, proje bedeliyle de dudak uçuklatıyor. 900 bin liralık bedel biçilen projenin yarısı inşaat maliyeti olarak hesaplanırken, 350 binin nakliye bedeli, 100 bin liranın ise kiralama bedeli olarak toplamda 900 bin lirayı bulacağı bahsi geçen raporda belirtiliyor.

 

30 Mayıs’ta ihaleye çıkacak olan proje Sinop Valiliği’ne bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 31 Kasım 2016 tarihinde kabul edildi ve 9 Aralık 2016 tarihinde ise bir ay süreyle askıya çıkartıldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.