Ana Sayfa Ana Manşet, Günün Manşetleri, Siyaset 26 Mayıs 2018

Cihan Ekici Siyasete Göz Kırptı

İlçemiz iş adamlarından Cihan Ekici gazetemizi ziyaret etti. Gerze’de inşaat sektörünün enlerini oluşturduklarını ifade eden Ekici, “sektörü oturttuk, ama siyaseti oturtamadık” diye konuştu
Cihan Ekici Siyasete Göz Kırptı

İlçemiz iş adamlarından Cihan Ekici gazetemizi ziyaret etti. Gerze’de inşaat sektörünün enlerini oluşturduklarını ifade eden Ekici, “sektörü oturttuk, ama siyaseti oturtamadık” diye konuştu.
Kendi adını taşıyan Cihan Ekici İnşaat’la Gerze’de modern yapılara imza atan Ekici, 10 yıldır Gerze’de mükellef olduklarını ve 2013 yılında başladıkları müteahhitlik yolculuğunda ilk binanın temelini de aynı yıl içerisinde attıklarını vurguladı.  “Farkımız kalitemiz” şeklinde konuşan Ekici, “biz Gerze’de inşaat sektörüne girmeden önce bir standart yoktu. Asıl mesleğim olan dekorasyonculuğu da işin içine katarak, daha sağlam ve göze daha hoş gelen binalar yapmaya başladık. Cihan Ekici İnşaat olarak yeni yapılan binaların iç cephe, dış cephe, duvar, tavan, mutfak gibi yerlerinin Türkiye şartlarında kabul gören bir standarta oturttuklarını, müşteriler de bu standartları gördükçe diğer müteahhitlerden talep ederek, yapı ve iç mimari kalitesinin artmasına vesile oldu.

Dönüm noktası oldu
Hem gazetemize hayırlı olsun ziyaretinde bulunan hem de Genel Yayın Yönetmenimiz Kaan Töngelci’yle tanışmak için gazetemize gelen Ekici, genç bir kadroyla böylesine kaliteli işler ortaya koyduğumuz için bizi tebrik ederken, kendi hayatından da bahsetti.
1970 yılında Gerze’ye 14 kilometre uzaklıkta bulunan Kabalı Köyü’nde Dünya’ya geldiğini aktaran Ekici, tarımla uğraşan bir ailenin çocuğu olduğunu söyledi. Liseyi maddi sıkıntılar nedeniyle tamamlayamadığını ve ailesinin geçimine katkı sağlamak için Şişecam’a girdiğini ifade eden Cihan Ekici, hayatında da yaşadığı ve belki de bu günlere gelmesine neden olan o dönüm noktasını şöyle anlattı: “1994 yılının Nisan ayıydı. 24 yaşındayım o zamanlar. Bir yandan devlet dairesine girmeye çabalıyorum, bir yandan da iş arayışlarım devam ediyor. Sinop merkezde yine bir gün iş ararken, bir alçı dekorasyon dükkanında çırak arandığını gördüm ve şansımı denemek için içeri girdim. Bana vasıflı eleman aradıklarını, ama bir ay ücretsiz olarak çalışıp beğenirlerse asgari ücretin altında bir maaşla işe alabileceklerini belirttiler. Ben de iş tekliflerini kabul ettim ve daha ilk hafta ustamın gözüne girerek mesleğe atıldım ve bir sene sonra 1995 yılının Mart ayında ‘Örnek Alçı Dekorasyon’ adı altında kendi dekorasyon firmamı açtım. Aralıksız beş yıl boyunca 24 saatin 20 saati çalışsam iş vardı ve ben de bu süreçte hem çalıştım hem de para kazandım.”
Yoğun bir çalışma ortamı olduğunu ifade eden Ekici, bu süreçte elde ettiği tasarruflarla yeni sektörlere adım atmaya karar verdi. Ancak ülkemizin 2000’li yıllardaki ekonomik krizleri ile bir süreci tamamladı. 2009 yılında Gerze’ye bir şube açma kararı veren Ekici, ilçemizdeki dekorasyon hizmetlerinin boşluğundan bu süreçte çok fazla iş yaptığını belirtti. Sektörde yetişen çırakların da kendi firmalarını açmaya başlamasıyla, müteahhitliğe adım atmaya karar verdi ve 2012 yılında bu kararını gerçekleştirmek için “Cihan Ekici İnşaat” adıyla yeni bir firma kurarak müteahhitlik belgesini aldı. Gerze’de yapı sektörüne farklı bir konsept ve sloganla ilk inşaatının temelini attı.
İşe başladığı zamanlarda müteahhit sayısının az olduğuna dikkat çeken Ekici, “piyasanın da ihtiyaçları doğrultusunda müşterilerde daha fazla konut ihtiyacı doğdu. Diğer müşteriler de Cihan Ekici İnşaat’ın bitmiş yapılarını gördükçe, diğer müteahhitlerden de aynı standartlar da daire yapmalarını istedi. Bu doğrultuda, ilçemizde görev yapan diğer müteahhitlere de örnek teşkil eden Ekici, az, ama müşteri yararına konut projeleri üreteceğini söyledi.

Siyasete göz kırptı
İş hayatında başarılı bir konumda bulunan ve Gerze tarafından bilinirliği üst düzeyde olan Cihan Ekici, yapı sektöründeki öncülüğü devam ettirse de bir yandan da siyasete göz kırparcasına açıklamalarda bulundu. Gerze’de iktidar partisini destekleyen biri olarak yaptığı konuşmada, “10 yıldır buradayım. 10 yıl boyunca gelip, geçen yönetimleri izlediğim ve incelediğimde iktidar partisi olduğumuzu sadece kağıt üzerinde görüyorum. Uygulamada ise Gerze’de Ak Parti ile CHP’nin koalisyon olmadığını kimse inkar edemez. Mevcut düzene baktığımız zaman, Ak Partili görünen iş adamlarının, kendi partileri dururken CHP’ye sponsor olduklarını görmekteyiz. Bu da Ak Partimizin varlığının Gerze’de alt seviyelerde olduğu izlenimi vermektedir” dedi.
Bu sözleri üzerine konuşmasını devam ettirmesini istediğimiz Ekici şöyle devam etti: “Gözüken köy kılavuz istemez. Belediye Başkanlığı CHP’de, ticaret başkanlığı 5 tüccarın elinde. Böyle olunca da ilçemiz kamusal yatırımları bir kenara atıp halk yararına, seçmen yararına, millet adına bir proje alamıyor. Bu kabuk kırıldığı zaman, Gerzeli ilçesinin değerinin farkına varacak, ancak 10 yıllık sürenin boşa gitmiş olduğunu anlayacak.
Gerze’nin belediye yönetimi, kaldırım ve parke taşı döşeyerek hizmet ettiklerini emekliye ve bir kısım seçmene, bir elin parmağını geçmeyen Ak Partili gözüken tüccarlarla bir olarak algı oluşturmakta. Ve bu konuda da başarılı olunmuştur. Bu Ak Partili gözükenler Gerze ekonomisini elinde bulundurmaktadır. Bu vesileyle de istedikleri yönetimi getirip, istediklerini götürmektedirler. Sonuç olarak da Gerze, kaybetmeye ve yavaş bir ilçe olmaya devam ederek, makus talihine boyun eğmektedir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.